Dzisiejszym światem rządzi obraz, dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli, skąd możemy pobierać obrazy i różnego rodzaju grafiki. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy przedstawić kilka błędów, które większość z nas popełnia, wyszukując na szybko darmowe zdjęcia z Google Grafika.
Dlaczego banki zdjęć, a nie darmowe zdjęcia z Internetu?
Głównym powodem jest tutaj licencja i prawa autorskie danego obrazu. Internet i era cyfryzacji mocno nabrała tempa, jak i konsekwencji prawnych w tej dziedzinie. Jeśli wykorzystamy nieumiejętnie zdjęcia, bez zgody autora możemy za to odpowiedzieć i ponieść konsekwencje prawne oraz kary finansowe, dlatego najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł, jakimi są banki zdjęć. Większość darmowych stock’ów posiada licencje CCO bez większych obaw o wykorzystywanie w swoich projektach nawet komercyjnie i konieczność wskazywania autora. Te z ‚googla’ zaś mogą opierać się o licencje CCBY, które już wymagałby zgody autorstwa za użycie nawet w prywatnych projektach, stąd bezpieczniej korzystać z tych darmowych banków zdjęć.
Następna różnica to rozdzielczość wykorzystywanego darmowego zdjęcia np. z google. Losowo znaleziony obrazek (pomijając prawne aspekty) może nie odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu i być zbyt mały. Banki zdjęć oferują maksymalny rozmiar lub oryginalny zrobiony przez aparat. To daje nam ogromną przewagę w modyfikowaniu go i dostosowaniu do naszych potrzeb. Kolejnym aspektem jest brak obaw o strony niewiadomego pochodzenia, wyszukiwanie obrazów z Google może wiązać się z zainfekowaniem naszego komputera i pobrania wirusów, dlatego najlepiej robić to ze sprawdzonych źródeł. Poniżej podamy listę najbardziej przydatnych darmowych stocków, z których korzystamy w Packshot Studio w celach komercyjnych, ale i tych płatnych, które są najbardziej opłacalne.
DARMOWE STOCKI godne polecenia:
1. pixabay.com
4. unsplash.com
5. skuawk.com
Płatne stocki z optymalnymi wariantami płatności:
3. 123rf.com