Hej, ostatnio wpadłem na pomysł, aby przy użyciu niskiego nakładu finansowego zrealizować ciekawy projekt. Chciałem zrealizować materiał o fotografii reklamowej w świecie gamingowym (napewno jeszcze zrobię coś więcej w tym temacie, ponieważ uwielbiam ten świat). Pomysł tak naprawdę zrodził się momentalnie, ponieważ spojrzałem, na której myszkę używałem tymczasowo – tak wiem, wiem myszka za 5 zł, ale serio okazała się ciekawym produktem na materiał –  a później popatrzyłem na latarkę, która leżała nieopodal i mówię: Robię to! 🙂 Postawiłem aparat, kliknąłem ON i wziąłem się do pracy. A pracy było więcej, niż można było sobie wyobrazić, ponieważ na całą kompozycję składało się około 60 zdjęć wykonanych aparatem Canonem 5Ds R, na którym aktualnie pracuje. A jedno zdjęcie w RAW to waga około 50,5 MB. Wszystko dzięki 50.5 Mpix matrycy aparatu o rozdzielczości 9K. Łatwo więc  można przekalkulować, że same zdjęcia ważyły około 4 GB danych. Ale to tak naprawdę dopiero początek drogi. Na początku najważniejsze dla mnie było ustawienie odpowiednio myszki w kadrze, ponieważ już z góry wiedziałem, że chce by myszka była nieco uniesiona i pokazywała większość swoich walorów i kształtu. Z pozoru to takie proste a znalezienie odpowiedniego kąta też mi chwile zajęło. Zapewne zdziwicie się, dlaczego film jest cały ciemny. A to dlatego, że operowaliśmy na niskich czasach naświetlania, przez co nie mogliśmy sobie pozwolić na jakikolwiek wpływ światła zastanego na naszą ekspozycję.
Po wykonaniu zdjęć i korekcji ekspozycji w programie Capture ONE wszystko zestackowałem w jeden plik do Photoshopa. Dzięki temu zabiegowi mogłem operować po około 60 warstwach w jednym pliku i wybrać swoje najlepsze ujęcia, by później odpowiednio je ze sobą połączyć za pomocą maskowania.
Chciałbym jeszcze wrócić do ustawień aparatu w momencie wykonywania zdjęć. Zdjęcia, które mogliśmy zobaczyć na filmie to kadry z komputera nagrywane przy użyciu programu OBS. Finalny efekt, który rozprzestrzenia się po ujęciu to efekt rozbłysku światła obudowy lampki, a wszystko to za sprawą ustawienia długiego czasu naświetlania. Nic tutaj nie było kupione ze stocka 🙂 a wszystko to własnoręcznie rzeźbiona robota przy pomocy zwykłej lampki led za 5 zł 🙂

USTAWIENIA APARATU:

Czas naświetlania: 8 s
Przysłona: F 16
ISO: 100
Balans bieli: Manual (próbnik Color Checker Passport)

Budżet: 10 zł

Rekwizyty:

Myszka Gamingowa 3200 DPI LED – 5 zł
Latarka z Zoomem LED – 5 zł

Użyty sprzęt:

Canon 5ds R
Obiektyw 100 Macro 2.8 L USM II
Filtr HOYA
Kabel Pro Tether
MSI GE72